Răspuns :
Ca să poți determina pH-ul soluției finale, trebuie să știi dacă soluția finală e acid sau bază. Ca să aflii asta, trebuie să vezi care substanță este în exces. Calculezi numărul de moli al fiecărei substanțe:
n1=0,2 L*0,2 M= 0,04 moli metilamină
n2=0,04 L*1 M= 0,04 moli HCl
Fiind o reacție mol la mol nicio substanță nu este în exces, ambele fiind neutralizate => soluția finală are pH-ul=7.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!