Răspuns :
a. mH2=128g
n=m/M=128/2=64 moli H2
V=22,4*64=1433,6L H2
mO2=128g
n=m/M=128/32=4 moli O2
V=22,4*4=89,6L O2
mSO2=128g
n=m/M=128/64=2 moli SO2
V=22,4*2=44,8L SO2
b. mH2=6,4g
n=m/M=6,4/2=3,2 moli H2
V=3,2*22,4=71,68L H2
mO2=6,4g
n=m/M=6,4/32=0,2 moli O2
V=0,2*22,4=4,48L O2
mSO2=6,4g
n=m/M=6,4/64=0,1 moli SO2
V=2,24L SO2
c. mH2=32g
n=m/M=32/2=16 moli H2
V=16*22,4=358,4L H2
mO2=32g
n=m/M=32/32=1 mol O2
VO2=22,4L
mSO2=32g
n=m/M=32/64=0,5 moli SO2
V=0,5*22,4=11,2L SO2
n=m/M=128/2=64 moli H2
V=22,4*64=1433,6L H2
mO2=128g
n=m/M=128/32=4 moli O2
V=22,4*4=89,6L O2
mSO2=128g
n=m/M=128/64=2 moli SO2
V=22,4*2=44,8L SO2
b. mH2=6,4g
n=m/M=6,4/2=3,2 moli H2
V=3,2*22,4=71,68L H2
mO2=6,4g
n=m/M=6,4/32=0,2 moli O2
V=0,2*22,4=4,48L O2
mSO2=6,4g
n=m/M=6,4/64=0,1 moli SO2
V=2,24L SO2
c. mH2=32g
n=m/M=32/2=16 moli H2
V=16*22,4=358,4L H2
mO2=32g
n=m/M=32/32=1 mol O2
VO2=22,4L
mSO2=32g
n=m/M=32/64=0,5 moli SO2
V=0,5*22,4=11,2L SO2
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!