CH3-CH2-OH + [O] (oxidare blanda) => CH3-CH=O + H2O 46 g etanol.................44 g etanal 69 g etanol.....................x g etanal x = 66 g etanal n = m/masa molara = 66/44 = 1.5 moli etanal
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!