Răspuns :
1. MCuSO₄ = ACu + AS + 4AO = 64 + 32 + 4*16 = 160g/mol
n=m/M=>m=n*M=5*160=800g CuSO₄
2.a) Na₂O - oxid de sodiu
H₂SO₄ - acid sulfuric (vitriol)
KOH - hidroxid de potasiu
N₂O₃ - trioxid de azot
Ca(NO₃)₂ - azotat de calciu
Al(OH)₃ - hidroxid de aluminiu
HNO₃ - acid azotic
Fe₂O₃ - oxid de fier (III)
Mg(OH)₂ - hidroxid de magneziu
P₂O₅ - pentaoxidul de fosfor
Fe(OH)₃ - hidroxid de fier (III)
b) Oxizi: Na₂O, N₂O₃, Fe₂O₃, P₂O₅
Baze: KOH, Al(OH)₃, Mg(OH)₂,Fe(OH)₃
Acizi: H₂SO₄, HNO₃
Saruri: Ca(NO₃)₂
n=m/M=>m=n*M=5*160=800g CuSO₄
2.a) Na₂O - oxid de sodiu
H₂SO₄ - acid sulfuric (vitriol)
KOH - hidroxid de potasiu
N₂O₃ - trioxid de azot
Ca(NO₃)₂ - azotat de calciu
Al(OH)₃ - hidroxid de aluminiu
HNO₃ - acid azotic
Fe₂O₃ - oxid de fier (III)
Mg(OH)₂ - hidroxid de magneziu
P₂O₅ - pentaoxidul de fosfor
Fe(OH)₃ - hidroxid de fier (III)
b) Oxizi: Na₂O, N₂O₃, Fe₂O₃, P₂O₅
Baze: KOH, Al(OH)₃, Mg(OH)₂,Fe(OH)₃
Acizi: H₂SO₄, HNO₃
Saruri: Ca(NO₃)₂
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!