👤

Care este prețul unui obiect care după o ieftinire de 10 % și o scumpire de 10% prețul este de 2000 lei .

Răspuns :

1980  deoarece dupa ieftineiredin
2000-10%=1800      si scumpire
1800+10% =1980
100%-10%+10%=100% 100% din 2000= 100 ___ x 2000= 20 lei 100 Deoarece simplifici două zerouri de la numărător,două fe la numitor si 2 de la 2000 si îti rămân 20 de lei. Sper că te-am ajutat