Răspuns :
(CH3)2C=C(CH3)2 + 2 [O] (KMnO4 + H2SO4) => 2 CH3-CO-CH3
(CH3)2C=CH2 + 4 [O] (KMnO4 + H2SO4) => CH3-CO-CH3 + CO2 + H2O
Substanta dizolvata este acetona.
c = md/ms * 100
ms = md + m apa = md + 52,2
25 = md/(md+52,2) * 100
100 md = 25md + 1305 => 75 md = 1305 => md = 17,4 g acetona
1 mol 2,3-dimetil-2-butena..........2*58 g acetona
x moli ..........................................a g acetona
a = 116x
1 mol izo-butena..........58 g acetona
y moli ............................b g acetona
b = 58y
a+b = 17.4
x/y = 5/2 => 5y = 2x => x = 5y/2
116*(5y/2) + 58y = 17.4
=> 290y + 58y = 17.4 => y = 0.05 moli izobutena
masa de izobutena = 0.05* 56 = 2.8 g
(CH3)2C=CH2 + 4 [O] (KMnO4 + H2SO4) => CH3-CO-CH3 + CO2 + H2O
Substanta dizolvata este acetona.
c = md/ms * 100
ms = md + m apa = md + 52,2
25 = md/(md+52,2) * 100
100 md = 25md + 1305 => 75 md = 1305 => md = 17,4 g acetona
1 mol 2,3-dimetil-2-butena..........2*58 g acetona
x moli ..........................................a g acetona
a = 116x
1 mol izo-butena..........58 g acetona
y moli ............................b g acetona
b = 58y
a+b = 17.4
x/y = 5/2 => 5y = 2x => x = 5y/2
116*(5y/2) + 58y = 17.4
=> 290y + 58y = 17.4 => y = 0.05 moli izobutena
masa de izobutena = 0.05* 56 = 2.8 g
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!