Răspuns :
viteza este data de distanta : timpul deplasarii
v = d : t
distanta = viteza x timpul
viteza = 1,5 m / s
timpul = 20 minute = 20 x 60 = 1200 secunde
distanta = 1,5 m/s x 1200 s = 1800 metri
v = d : t
distanta = viteza x timpul
viteza = 1,5 m / s
timpul = 20 minute = 20 x 60 = 1200 secunde
distanta = 1,5 m/s x 1200 s = 1800 metri
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!