👤

Doua cuburi au aceleasi dimensiuni, l=10. Impreuna cuburile au greutatea de 20 N. Unul din cuburi este din fier (densitatea=7880 kg/m3). Determinati masa
fiecarui cub si densitatea celuilalt cub. Se considera g (constanta gravitationala)=10 N/kg.
va roog


Răspuns :

G1+G2=20N

(m1+m2)g=20N
m1+m2=20N/(10N/kg)=2kg
m1=(7880kg/m³)*  1dm³=(7,88g/cm³) *1000cm³=788g

am tinut cont ca 7880kg/m³=7880*10³ g/(10³ ) *(10³)cm³=7880/10³g/cm3=
7,88 g/cm³

deci
788g+m2=2kg=2000g
m2=2000-788=1212g=1,212kg

densitate cub doi= m2 ([g]/V2[cm3}=1212/1000g/cm³=
1,212g/cm3=1212kg/m³
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari