Răspuns :
MO2=32kg/kmol
m=1kg
n=m/M=1/32=0,03125 kmoli
n=V/Vm=>V=n*Vm=0,03125*22,4=0,7m³ O2 = 700L
MH2O=18kg/kmol
n=m/M=10/18=0,5(5) kmoli H2O = 555,555 moli H2O
1 mol H2O...............................NA=6,022*10^23 molecule
555,555 moli..........................x=3345,5(5)*10^23 molecule = 33,45(5)*10^25 molecule H2O
m=1kg
n=m/M=1/32=0,03125 kmoli
n=V/Vm=>V=n*Vm=0,03125*22,4=0,7m³ O2 = 700L
MH2O=18kg/kmol
n=m/M=10/18=0,5(5) kmoli H2O = 555,555 moli H2O
1 mol H2O...............................NA=6,022*10^23 molecule
555,555 moli..........................x=3345,5(5)*10^23 molecule = 33,45(5)*10^25 molecule H2O
V = nr moli * 22,4 = m/masa molara O2
V = [1000/(2*16)]*22,4 = 700 l oxigen
1 mol substanta contine 6,022* 10^23 molecule (1 mol apa = 18 g)
18 g H2O...................6,022 * 10^23 molecule apa
10000 g..................,,,x molecule apa
x = 33,45 * 10^25 molecule apa
V = [1000/(2*16)]*22,4 = 700 l oxigen
1 mol substanta contine 6,022* 10^23 molecule (1 mol apa = 18 g)
18 g H2O...................6,022 * 10^23 molecule apa
10000 g..................,,,x molecule apa
x = 33,45 * 10^25 molecule apa
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!