Răspuns :
1)45lei:9kg=5lei per. kg
7 kg*5lei=35lei.
2) notam cu "a" primul frate si cu "b"al doilea.
a+b=21
spunem ca primul frate,adica "a" are mai multi bani deci,
a=2*b+3.
inlocuim in relatia a+b=21 pe "a" cu "2*b+3".
2*b+3+b=21
3b+3=21
3b=21-3
3b=18 deci b=6
cum a=2*b+3, a=2*6+3
a=12+3
a=15.
Sper ca te-am ajutat si ca,de asemenea, ai inteles. Eu sunt in clasa a6-a si cu ocazia asta mi-am amintit de scoala primara!
7 kg*5lei=35lei.
2) notam cu "a" primul frate si cu "b"al doilea.
a+b=21
spunem ca primul frate,adica "a" are mai multi bani deci,
a=2*b+3.
inlocuim in relatia a+b=21 pe "a" cu "2*b+3".
2*b+3+b=21
3b+3=21
3b=21-3
3b=18 deci b=6
cum a=2*b+3, a=2*6+3
a=12+3
a=15.
Sper ca te-am ajutat si ca,de asemenea, ai inteles. Eu sunt in clasa a6-a si cu ocazia asta mi-am amintit de scoala primara!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!