👤

3 grame dintr-o substanta simpla cu Z=6 ard intr-un vas ce contine moleculele elementului cu Z=8.Identifica cele 2 elemente ,scrie ecuatia reactiei si
determina cantitatea de produs de reactie obtinut


Răspuns :

Z=6 => C
z=8 => O

C + O2 = CO2

n=m/M=3/12=0,25 moli C

nC=nCO2=0,25 moli CO2 

mC=0,25*44=11g CO2