👤

Ce cantitate de apa se adaugă la o soluție inițială de 50g și de C=40% dacă scade C la 10%?

Răspuns :

msi = 50g  ci = 40%  ⇒ md = 0,4·50 = 20g
msf = 50+x  cf = 10%    md = 20g

20·100/(50+x) = 10    50+x = 200    x = 150g