👤

Un automobil merge pe autostrada cu viteza de 30m/s. in cate ore va parcurge distabta de 216 km??
Ajutatima va rog!!


Răspuns :

1sec=30m

60sec=30*60=1800m/min=1.8km/min

1ora=1.8*60min=108km/ora

216:108=2ore