👤

Se da formula moleculara C8 H10 O2. Calculați masa de compus care conține 24,088 x 10^23 atomi de oxigen

Răspuns :

1mol C8H10O2...................................2NA=2*6,023*10^23 atomi O2
x=.......................................................24,088*10^23 atomi O2

x=24,088/12,046
x=2 moli 

MC8H10O2 = 12*8+10+32=138g/mol

n=m/M=>m=2*138=276g C8H10O2