Răspuns :
Răspuns: F = 35,573 x 10²¹ N
Explicație:
F de atractie gravitationala = k x (m1 x m2)/ d²
d= distanta dintre Pamant si Soare = 150 000 000 000 m
K = este constanta gravitationala= 6, 67 x 10^-11 m³/kg s²
m1 si m2 sunt masele Soarelui si, respectiv, Pamantului
F = 6, 67x10⁻¹¹ m³/kg s² x (2x10³⁰ kg x 6x10²⁴ kg) /(1,5 x10¹¹ m)² = 35,573 x 10²¹ N
[Distanta pe care ai scris-o nu e reala ( greseala de tipar, daca e din carte!). Intre Pamant si Soare sunt aprox 150 milioane de km, ( 1,5 x10⁸ = 150 000 000 km = 150 000 000 000 m). ]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Geografie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!