Răspuns :
d1=H-h =4m ; la sfârșitul acestei etape a mișcării viteza=0; în a doua etapă mișcarea este uniform accelerată (cădere liberă), cu a=g=9,8m/s² , pe distanța d2=H+h =10m ⇒ distanța totală parcursă de corp=d1+d2=14m ; dacă vectorul deplasare Δr (vector) are originea în punctul ințial (la 3m deasupra pământului) și extremitatea în punctul final (la suprafața pământului) ⇒modul(Δr) =3m
Coroniţă?
Coroniţă?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!