👤

paisprezece vaci consuma in 5 zile 840kg de hrana.Cat vor consuma 10 vaci in 12 zile

Răspuns :

14 vaci ............5 zile ....... 840 kg
10 vaci ............12 zile.........x kg
_________________________
840 : 5 = 168 kg ........14 vaci / zi
168 : 14 = 12 kg ........ o vaca / zi

10 x 12 = 120 kg .......10 vaci / zi
120 x 12 = 1440 kg.......10 vaci / 12 zile
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari