👤

Prețul unui produs este 200 lei. Produsul s-a scumpit cu 10% și apoi s-a ieftinit cu 10%. Prețul final al produsului este... lei.

Răspuns :

10% din 200=  10/100 * 200=  1/10 * 200=    20 lei -scumpirea

200+20=220 lei -noul pret

10% din 220=  10/100 *220= 10 * 220= 22 lei -ieftinirea

220-22=  198-pretul actual