CH3-CH2-CH2-CH3---> CH4+ CH2=CH-CH3 (A) propena
CH2=CH-CH3 + HCl--> CH3-CHCl-CH3 (B)2 cloro-propan
CH2=CH-CH3 +Cl2---> CH2Cl- CHCl-CH3 (C)1,2,dicloro-propan
n,butan= V/22,4--> n=0, 0672 l/22,4l/mol=0,0030mol= 3mmol
n, C= 30/100x3mmol= 0,9mmol
m=nxM(miu)----.> m=0,9mmolx(36mgC+71mgCl+6mgH)/mmol= calculeaza