👤

Un elev aflat pe o barca care se misca cu viteza de 2m/s lanseaza orizontual in sensul miscarii o piatra cu masa de 3 kg si viteza de 10 m/s.Stiind ca masa elevului si a barcii este 60kg stabiliti a)viteza barcii dupa aruncare;b)lucrul efectuat de elev pentru aruncarea pietrei..
VA ROOOOOOOOGGG
AJUTATIMA


Răspuns :

inainte de aruncare : p = Mv        M = 60+3 = 63kg
dupa aruncare :  impulsul pietrei = 3(2+ 10) = 36kg·m/s
                            impulsul barcii = 60(2 - v')
63·2 = 36 + 120- 60v'
60v' = 30        v' = 0,5m/s