Intr-un cilindru gradat se afla 500 ml apa. Inaltimea pana la care se ridica apa in cilindru este de 8 diviziuni. In cilindru se introduce un corp din aluminiu, situatie in care apa se ridica in cilindru pana la 10 diviziuni. Corpul este complet scufundat in apa. Densitatea aluminiului este 2,7 g/m cub. Afla masa corpului
m=Vp;
500ml=8diviziuni=>1diviziune=62,5ml=6,25cl=0,625dl=0,0625l=0,0625dm^3;
Volumul corpului este V=0,0625•10=0,625dm^3=625cm^3=>m=625•2,7=1687,5g=1,6875kg
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!