Răspuns :
Teorie: c=md/ms*100
densitate=ms/V
Reactie: C2H5OH => (prin deshidratare) C2H4 + H2O
Calcule:
a)ms=V*d=400*0.9=360 g solutie alcool 96%
md=ms*c/100=360*96/100=345.6 g alcool
46 g alcool formeaza 22,4 l etena
345.6 g alcool formeaza x l etena
x=168.29 l etena
b) C2H4 + 3 O2 + N2 = 2 CO2 + 2 H2O + N2 (azotul face parte din aer,si nu se consuma in reactie)
22,4 l etena consuma 3*22,4 l oxigen
168.29 l etena consuma x l oxigen
x=504.87 l oxigen
V aer=V oxigen*20/100=504.87*5=2524.35 l aer
Amestecul gazos final contine CO2 si N2
nr de moli N2=4*nr de moli O2
nr moli O2=504.87/22.4=22.53 moli=>nr moli N2=90.12 moli
22.4 l etena consuma 2 moli dioxid de carbon
168.29 l etana consuma x moli dioxid de carbon
x = 15.02 moli dioxid
nr moli total = 90.12+15.02=105.14 moli
%CO2=15.02/105,14*100=14.28%
%N2=90.12/105.14*100=85.71%
densitate=ms/V
Reactie: C2H5OH => (prin deshidratare) C2H4 + H2O
Calcule:
a)ms=V*d=400*0.9=360 g solutie alcool 96%
md=ms*c/100=360*96/100=345.6 g alcool
46 g alcool formeaza 22,4 l etena
345.6 g alcool formeaza x l etena
x=168.29 l etena
b) C2H4 + 3 O2 + N2 = 2 CO2 + 2 H2O + N2 (azotul face parte din aer,si nu se consuma in reactie)
22,4 l etena consuma 3*22,4 l oxigen
168.29 l etena consuma x l oxigen
x=504.87 l oxigen
V aer=V oxigen*20/100=504.87*5=2524.35 l aer
Amestecul gazos final contine CO2 si N2
nr de moli N2=4*nr de moli O2
nr moli O2=504.87/22.4=22.53 moli=>nr moli N2=90.12 moli
22.4 l etena consuma 2 moli dioxid de carbon
168.29 l etana consuma x moli dioxid de carbon
x = 15.02 moli dioxid
nr moli total = 90.12+15.02=105.14 moli
%CO2=15.02/105,14*100=14.28%
%N2=90.12/105.14*100=85.71%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!