Răspuns :
[tex]\frac{4kg*2lei/kg+6kg*1,5lei/kg}{4kg+6kg}=\frac{8+9}{10}=1,7\,lei/kg\;\;(fructele)[/tex]
A cumpărat:
4kg pere cu 8 lei
6kg prune cu 9 lei
În total, 10 kg fructe cu 17 lei
Aplici regula de trei simplă:
10kg........17 lei
1kg.............x x=(17*1)/10
x=1.7 lei
R: 1 kg fucte costă 1.7 lei
4kg pere cu 8 lei
6kg prune cu 9 lei
În total, 10 kg fructe cu 17 lei
Aplici regula de trei simplă:
10kg........17 lei
1kg.............x x=(17*1)/10
x=1.7 lei
R: 1 kg fucte costă 1.7 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!