👤

o persoana cumpara 4 kg de pere cu 2 lei/kg si 6 kg de prune cu 1,5 lei/kg . cat costa un kilogram de fructe?

Răspuns :

[tex]\frac{4kg*2lei/kg+6kg*1,5lei/kg}{4kg+6kg}=\frac{8+9}{10}=1,7\,lei/kg\;\;(fructele)[/tex]
A cumpărat:

4kg pere cu 8 lei
6kg prune cu 9 lei
În total, 10 kg fructe cu 17 lei

Aplici regula de trei simplă:

10kg........17 lei
 1kg.............x                x=(17*1)/10
                                     x=1.7 lei

R: 1 kg fucte costă 1.7 lei