👤

Se dau 66g de acid fluorhidric .Determinati numarul de atomi de fluor pe care il contine...Va rooog frumos ajutor!

Răspuns :

MHF=AF+AH=1+19=20g/mol
n=m/M=66/20=3.3 moli HF
1mol F..............6.022×10^23atomi
3.3mol............x=19.8726×10^23 atomi F