Răspuns :
a) 2800kg=2800000g N2
n=m/M=2800000/28=100000 moli N2
pV=nRT ==> V=mRT/p=100000*0.082*600/300=16400 L = 16,4 m3 N2
b) n=m/M=2800/28=100 moli N2
pV=nRT ==> p=mRT/V=100*0.082*300/100= 24,6 atm
c) 280kg=280000g N2 n=m/M=280000/28=10000 moli N2
1m³=1000L =>10m³=10000L N2
pV=nRT => T=pV/mR=5*10000/10000*0.082=50000/820=60.9756°C
R=0.082
T=273+t°C
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!