din cele 850 de volume ale unei biblioteci ; 60% sunt de tehnica , 30% din rest sunt de electrotehnica,20%din rest sunt din domeniul transportului ,iar restul,de fizica.Cate volume sunt din fiecare fel ?
60%din850=60/100 x 850=510(volume de tehnica) 850-510=340 30%din340=30/100 x 340=102(volume de electronica) 340-102=238 20%din238=20/100 x 238=238/5(volume din domeniul transportului) 238-238/5=(1190-238)/5=952/5(volume de fizica). CORONITA?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!