Răspuns :
Este foarte usor:daca 70 de paini costa 70 lei,inseamna ca,o paine costa 1 leu,daca o paine costa un leu,atunci 40 de paini vor fi 40 de lei.Sau poti face prin regula de 3 simpla:70=70....40=x=>x=(70*40)/70=>x=40(am simplificat 70 cu 70 prin 70.)
70 paini............................ 70 lei
40 paini............................. x lei
__________d.p___________________
70/40=70/x= x*70=40*70=> x*70=2800 | :70 => x= 40 lei
O singura paine costa 1leu.
Sper ca te-am ajutat !
40 paini............................. x lei
__________d.p___________________
70/40=70/x= x*70=40*70=> x*70=2800 | :70 => x= 40 lei
O singura paine costa 1leu.
Sper ca te-am ajutat !
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Limba română. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!