👤

Glucoza se poate obține din amidon prin hidroliză conform ecuației reacției chimice:

(C6H10O5)n + nH2O ---> nC6H12O6.


b) Calculează masa de soluție de etanol de C=10℅ care se poate obține prin fermentația a 720g glucoză. R: 1840g etanol


Răspuns :

C6H12O6 ⇒ 2C2H5-OH + 2CO2
n glucoza = 720/180 = 4 moli
n etanol = 2n glucoza = 8moli
in solutia de alcool :    md = 8·46 = 368g    c = 10%    ms = 368·100/10 = 3680g