👤

Clorura de vinil si butadienă cipolimerizeaza în raport molar2:3. Știind că se obțin 1722 Kg copolimer masa butadienei consumata este:

Răspuns :

You have the answer here..G'D !
MC2H3Cl=62,5kg/kmol
2nCH2=CH(Cl) + 3nCH2=CH-CH=CH2 ---> -[-(-CH2-CH(Cl)-)2-(-CH2-CH=CH-CH2-)3-]-n
2n×62.5+3n×54=1722==> 287n=1722=>n=1722/287=>n=6 kmoli
mC4H6=3×6×54=972kg..
Vezi imaginea MOONLIGHT01