👤

1) Calculează lungimea unei pârtii în metri dacă un schior coboară pârtia în 40 secunde cu viteza de 36 km/h.2) Dacă în 20 minute se produc 2,5 t zăpadă,
află într-o oră câte tone de zăpadă se vor produce.


Răspuns :

2.5*3=7.5 t de zapada 36000/3600=10m/s.40*10=400 m
1.
36 km= 36000 m
1 h= 60*60= 3600 s

36 0000 m..................3600 s
x m................................40 S

x= 4O * 36 000 : 3 600= 4OO m
R: 400 m  | s

2.

20 min.............................2,5 t
60 min................................X

X= 60*2,5 : 20= 7,5 t
R: 7,5 t de zapada | ora
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari