Răspuns :
1: HCOOH = CO2 + H2O
2: HOOC-COOH = CO + H2O + CO2
NaOH retine CO2: 2 NaOH + CO2 = Na2CO3 + H2O
pV=nRT=>n=3.69*2/0.082*300=0.3 moli
Gazele neretinute reprezinta CO => n CO = 0.3 moli
1 mol CO.........1 mol CO2
0.3 moli CO............a moli CO2
a = 0.3 moli CO2
c=md/ms*100=>md=150*20/100=30
2*40 g NaOH..........1 mol CO2 (pt CO2 din prima reactie)
b moli NaOH..............x moli CO2
b = 80x
2*40 g NaOH.........1 mol CO2 (pt CO2 din a doua reactie)
c moli NaOH..................y
c = 80y
b+c=30=>80x+80y=30=>8x+8y=3
y = a(determinat mai sus) = 0,3 moli
8x=3-8y=>y=0,075 moli CO2
90 g acid oxalic.....1 mol CO2
x g acid....................0.3 moli CO2
x = 27 g
46 g acid formic.............1 mol CO2
y g acid......................0.075 moli CO2
y = 3.45 g
masa amestec = 27+3.45 = 30.45 g
5 HOOC-COOH + 2 KMnO4 + 3 H2SO4 = 10 CO2 + K2SO4 + 2 MnSO4 + 8 H2O
5*90 g acid..............2 moli KMnO4
27 g acid......................x
x = 0.12 moli KMnO4
5 HCOOH + 2 KMnO4 + 3 H2SO4 = 5 CO2 + K2SO4 + 2 MnSO4 + 8 H2O
5 * 46 g acid...........2 moli permanganat
3.45 g acid..................y
y = 0.03 moli permanganat
n KMnO4 = 0.12+0.03 = 0.15 moli
cM=n/V=>V = 0.15/1 = 0.15 l = 150 ml
2: HOOC-COOH = CO + H2O + CO2
NaOH retine CO2: 2 NaOH + CO2 = Na2CO3 + H2O
pV=nRT=>n=3.69*2/0.082*300=0.3 moli
Gazele neretinute reprezinta CO => n CO = 0.3 moli
1 mol CO.........1 mol CO2
0.3 moli CO............a moli CO2
a = 0.3 moli CO2
c=md/ms*100=>md=150*20/100=30
2*40 g NaOH..........1 mol CO2 (pt CO2 din prima reactie)
b moli NaOH..............x moli CO2
b = 80x
2*40 g NaOH.........1 mol CO2 (pt CO2 din a doua reactie)
c moli NaOH..................y
c = 80y
b+c=30=>80x+80y=30=>8x+8y=3
y = a(determinat mai sus) = 0,3 moli
8x=3-8y=>y=0,075 moli CO2
90 g acid oxalic.....1 mol CO2
x g acid....................0.3 moli CO2
x = 27 g
46 g acid formic.............1 mol CO2
y g acid......................0.075 moli CO2
y = 3.45 g
masa amestec = 27+3.45 = 30.45 g
5 HOOC-COOH + 2 KMnO4 + 3 H2SO4 = 10 CO2 + K2SO4 + 2 MnSO4 + 8 H2O
5*90 g acid..............2 moli KMnO4
27 g acid......................x
x = 0.12 moli KMnO4
5 HCOOH + 2 KMnO4 + 3 H2SO4 = 5 CO2 + K2SO4 + 2 MnSO4 + 8 H2O
5 * 46 g acid...........2 moli permanganat
3.45 g acid..................y
y = 0.03 moli permanganat
n KMnO4 = 0.12+0.03 = 0.15 moli
cM=n/V=>V = 0.15/1 = 0.15 l = 150 ml
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!