Răspuns :
CH4 + 2 O2 = CO2 + 2 H2O
C4H10 + 13/2 O2 = 4 CO2 + 5 H2O
4*16x+58*y=61
x/y=4/1=>x=4y
4*16*4y+58y=61=>314y=61=>y=0.1942 moli
x = 0.777
1 mol CH4..........2 moli O2
0,777 moli CH4........a moli O2
a = 1,554 moli O2
1 mol C4H10.......13/2 moli O2
0.1942 moli C4H10............b moli
b = 1.2623 moli
V O2 = n O2 * 22.4 = 2.8163*22.4 = 63.08 l
V aer = 100/2 * 63.08 = 315.4 l
C4H10 + 13/2 O2 = 4 CO2 + 5 H2O
4*16x+58*y=61
x/y=4/1=>x=4y
4*16*4y+58y=61=>314y=61=>y=0.1942 moli
x = 0.777
1 mol CH4..........2 moli O2
0,777 moli CH4........a moli O2
a = 1,554 moli O2
1 mol C4H10.......13/2 moli O2
0.1942 moli C4H10............b moli
b = 1.2623 moli
V O2 = n O2 * 22.4 = 2.8163*22.4 = 63.08 l
V aer = 100/2 * 63.08 = 315.4 l
MCH4=16g/mol
MC4H10=58g/mol
16x+58y=61⇒16*4y+58y=61⇒122y=61⇒y=0.5 moli C4H10
x/y=4/1⇒x=4y=>x=4*0.5=>x=2 moli CH4
1mol...2mol
CH4 + 2O2 ⇒ CO2 + 2H2O + Q
2mol....x=4mol
1mol..........6.5mol
C4H10 + 13/2O2 ---> 4CO2 + 5H2O + Q
0.5mol.........x=3.25mol
nr total moli O2 amestec = 4+3.25 = 7.25 moli O2
n=V/Vm==>V=n*Vm=7.25*22.4=162.4 L O2
Vaer(20%O2)=5*VO2=5*162.4=812 L O2 amestec
MC4H10=58g/mol
16x+58y=61⇒16*4y+58y=61⇒122y=61⇒y=0.5 moli C4H10
x/y=4/1⇒x=4y=>x=4*0.5=>x=2 moli CH4
1mol...2mol
CH4 + 2O2 ⇒ CO2 + 2H2O + Q
2mol....x=4mol
1mol..........6.5mol
C4H10 + 13/2O2 ---> 4CO2 + 5H2O + Q
0.5mol.........x=3.25mol
nr total moli O2 amestec = 4+3.25 = 7.25 moli O2
n=V/Vm==>V=n*Vm=7.25*22.4=162.4 L O2
Vaer(20%O2)=5*VO2=5*162.4=812 L O2 amestec
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!