👤

Care a fost prețul inițial al unei biciclete care după o scumpire cu 15% costă 460 de lei?

Răspuns :

460....................100+15=115%
x............................100%

x= 460*100: 115=  400 lei
X+15/100×x=460 => x+3x/20=460; eliminam numitorul => 20x+3x=460×20 => 23x=460×20 => x=460×20/23=20×20 => x=400 lei