mai întîi de toate trebuie să transformăm toate dimensiunile în aceeași inutate de măsură, le transformăm îm dm deorece un dm3=1l;
L=60cm=6dm;
l=400mm=4dm;
h=0,45m=4,5dm;
Volumul paralelipipedului (acvariului) este: V=L*l*h, deci V= 6*4*4,5 =>
V=108 dm3, deci V=108 l.
Stim ca fiecarui pestisor ii este nevoie de 6 l de apa, deci aflam citi pestisori pot fi asigurati cu 108 litri de apa,
108:6=18 pestisori