Răspuns :
v = d/t
V1 = 80·15/16 = 75km/h
V2 = 100·3/4 = 75km/h
V1 = V2
V1 = 80·15/16 = 75km/h
V2 = 100·3/4 = 75km/h
V1 = V2
Eu cred ca cel care parcurge 80 km in 16/15 h, are veteza mai mare.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!