Maria si Dana merg la inaugurarea patinoarului din oras. Au platit intrarea 10 lei si închiriatul patinelor 20 lei. Dupa ce s-au distrat o ora au mers sa-si cumpere cate un ceai cald. Au gasit la un chioşc ceai la plic cu 2 lei si ceai insttat cu 5 lei.La chioscul urmator aveau ceai la plicu 2 lei si ceai instant cu 5 lei.La chioscul urmator aveau ceai la plic cu 3 lei si ceaiul instant cu 4 lei.Scrie toate multimile care au ca elemente costurile posibile pentru acea zi la patinoar.Care este cea mai ieftina varianta ? Arata ca daca fiecare cumpara un tip diferit de ceai cheltuiesc aceeasi suma la oricare chioşc.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!