Răspuns :
1) ro = 1 g/ml = 1000 kg/m3
ro=m/V=>m=ro*V
m=1000*77=77000 kg apa clorinata
1 kg Cl2.............1000000 kg apa clorinata
x kg Cl2.............77000 kg apa clorinata
x=77000/1000000=0,077kg Cl2
c% md/ms * 100 => ms = md/c * 100 = 0,077/7 * 100 = 0,11 kg solutie = 1100 g
ro = m/V => V=m/ro =1100/1,1=1000ml solutie
2) Consideram volumul de apa 1 l
ro = m/V => m = 1000* 1 = 1000 g
18 g apa............16 g oxigen
1000 g apa.............x g oxigen
x = 888,8888 g oxigen
cM = nr moli/ V = masa oxigen/ masa molara oxigen * V
=> V = 888,888/ 32*2,2*10^(-4) = 126262.5 l
1 g oxigen.................1000000 l solutie
x g oxigen..................126262.5 l solutie
x = 0,1262 g => concentratia = 0,1262 ppm
ro=m/V=>m=ro*V
m=1000*77=77000 kg apa clorinata
1 kg Cl2.............1000000 kg apa clorinata
x kg Cl2.............77000 kg apa clorinata
x=77000/1000000=0,077kg Cl2
c% md/ms * 100 => ms = md/c * 100 = 0,077/7 * 100 = 0,11 kg solutie = 1100 g
ro = m/V => V=m/ro =1100/1,1=1000ml solutie
2) Consideram volumul de apa 1 l
ro = m/V => m = 1000* 1 = 1000 g
18 g apa............16 g oxigen
1000 g apa.............x g oxigen
x = 888,8888 g oxigen
cM = nr moli/ V = masa oxigen/ masa molara oxigen * V
=> V = 888,888/ 32*2,2*10^(-4) = 126262.5 l
1 g oxigen.................1000000 l solutie
x g oxigen..................126262.5 l solutie
x = 0,1262 g => concentratia = 0,1262 ppm
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!