Răspuns :
mMeSO4 + 800·0,08 = 64g
MeSO4 + H2O→electroliza→ Me↓ + H2SO4 + 1/2O2
Q = I·t = 10·96,5·60 = 57900C
m = A/(nF) ·Q
19,2 = A/(2·96500) ·57900 A = 19,2·2·96500/57900 = 64g/mol Me = Cu
b) MeSO4 ⇄ Me⁺² + SO4⁻²
2HOH ⇄ H3O⁺ + HO⁻
la catod : Me²⁺ + 2e⁻ ⇒ Me
la anod : 2HO⁻ - 2e ⇒ H2O + 1/2O2
in solutie : 2H3O⁺ +SO4²⁻ ⇄ H2SO4 + H2O
c) nO2 = 1/2 ·nCu = 1/2 ·19,2/64 = 0,15 moli mO2 = 0,15·32 = 4,8g
ms = 800 - 19,2 - 4,8 = 776g
md = 64 - 19,2 = 44,8 g c = 44,8·100/776 = 5/77%
MeSO4 + H2O→electroliza→ Me↓ + H2SO4 + 1/2O2
Q = I·t = 10·96,5·60 = 57900C
m = A/(nF) ·Q
19,2 = A/(2·96500) ·57900 A = 19,2·2·96500/57900 = 64g/mol Me = Cu
b) MeSO4 ⇄ Me⁺² + SO4⁻²
2HOH ⇄ H3O⁺ + HO⁻
la catod : Me²⁺ + 2e⁻ ⇒ Me
la anod : 2HO⁻ - 2e ⇒ H2O + 1/2O2
in solutie : 2H3O⁺ +SO4²⁻ ⇄ H2SO4 + H2O
c) nO2 = 1/2 ·nCu = 1/2 ·19,2/64 = 0,15 moli mO2 = 0,15·32 = 4,8g
ms = 800 - 19,2 - 4,8 = 776g
md = 64 - 19,2 = 44,8 g c = 44,8·100/776 = 5/77%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!