au venit 3/4 elevi
cum 3+2 elevi nu au venit => 5 elevi reprezinta 1/4 => nr de copii invitati =5*4=20 (15 au venit, 5 nu)
cum tortul a fost impartit in 25 de parti, fiecare parte cantarind 100g =>
=> tortul avea 25*100=2500 g (=2.5 kg)
sfertul lui 96 =96/4 =24 (= pretul unui kg de tort)
cum tortul avea 2.5 kg => pretul este de 2 *24 +0.5 *24 =48+1/2 *24=
=48+12=60