Ca sa aflam procentul nu avem nevoie de n pentru ca este doar un atom de sulf în compusul respectiv și ni se da masa molara
302g detergent ......32g sulf
100g............x
x=3200/302=10.596% sulf
Îți scriu și cum îl afli pe n deși nu ai nevoie de el:
M detergent = 15 + 14n + 14+ 64 + 32 +23=14n + 148
14n + 148 = 302 =) n= 11