Se considera multimea A={1,2,3,4,5,6}. Sa se calculeze probabilitatea ca alegand la intamplare o sumbumultime dintre submultimile nevide de multimi A sa aiba cel putin trei elemente
Numarul submultimilor unei multimi A este 2^card A.In cazul de fata 2^6=32 NumaruL submutimilor cu 3 elemente este Combinari de 6 luate cate 3= 6 !/3!(6-3)!=20 numarul cazurilor posibile=32 numarul cazurilor favorabile este 20 p=20/32=0,62=62%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!