Asupra unui corp cu masa m = 10kg, aşezat pe un plan înclinat, acţionează o forţă de valoare F = 400N orientată paralel cu planul înclinat. Corpul urcă pe plan cu acceleraţia a = 10m/s2 Componenta tangenţială a greutăţii corpului pe planul înclinat este Gt = 50N . Valoarea forţei de frecare este..?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!