👤

Am nevoie de ajutor. Pretul unui televizor s-a marit cu 10%.Dupa un timp,noul pret al televizorului s-a micsorat cu 10%.Dupa aceste modificari pretul televizorului costa 1980 lei.Determinati pretul initial al televizorului.

Răspuns :


1980=90%
100%=1980:90x100=2200(inainte de micsorare)
2200 este pretul marit  cu 10%
2200=110%
pretul initial=2200:110x100=2000 lei