Răspuns :
C6H5-CH3 + HONO2 ⇒ H3C-C6H4-NO2 + H2O
n toluen = 460/92 = 5moli ⇒⇒ nHNO3 necesar = 5moli ⇒⇒
⇒⇒ n HNO3 preparat = 110/100 ·5 = 5,5 moli nH2SO4 = 11 moli
a) n nitrotoluen = 5 moli m = 5·137 = 685g
b) amestec sulfonitric : ms = ms1 + ms2
solutia de HNO3 : ms = ms1 c= 63% md = 5,5 ·63 = 346,5g ⇒⇒
⇒⇒ms1 = 346,5·100/63 = 550g
solutia de H2SO4 : ms = ms2 c = 98% md = 11·98 = 1078g⇒⇒
⇒⇒ ms2 = 1078·100/98 = 1100g
ms = 550g + 1100g = 1650g
c) in acidul rezidual : ms = 1650 - 5·63 + 5·18 = 1425g
md = 1078g c = 1078·100/1425 = 75,65%
n toluen = 460/92 = 5moli ⇒⇒ nHNO3 necesar = 5moli ⇒⇒
⇒⇒ n HNO3 preparat = 110/100 ·5 = 5,5 moli nH2SO4 = 11 moli
a) n nitrotoluen = 5 moli m = 5·137 = 685g
b) amestec sulfonitric : ms = ms1 + ms2
solutia de HNO3 : ms = ms1 c= 63% md = 5,5 ·63 = 346,5g ⇒⇒
⇒⇒ms1 = 346,5·100/63 = 550g
solutia de H2SO4 : ms = ms2 c = 98% md = 11·98 = 1078g⇒⇒
⇒⇒ ms2 = 1078·100/98 = 1100g
ms = 550g + 1100g = 1650g
c) in acidul rezidual : ms = 1650 - 5·63 + 5·18 = 1425g
md = 1078g c = 1078·100/1425 = 75,65%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!