👤

putin ajutor va rog! ceva imi scapa aici

Putin Ajutor Va Rog Ceva Imi Scapa Aici class=

Răspuns :

b) Cunosti tensiunea la borne U1=10V atunci cand este conectat R1=4 0hmi deci poti afla 
I=U1/R2=10/4=2,4 A
c) Acelasi curent trece si prin r pe care cade o tensiune u=E-U1 deci
I=u/r =(E-U1)/r de unde
r=u/I=(E-U1)/r=(12-10)/4=2/4=0,5 ohmi.
d) ce lungime are un conductor cu sectiunea S si rezistivitate p care sa produca o tensiune la borne de U2=8 V?
In acest caz caderea de tensiune pe r va fi u2=E-U2=4V iar curenrul prin circuit va fi I2=u2/r=4/0,5=8A
R2=U2/I2=8/8=1 ohm. Dar
R2=p*l/S de unde scoti 
l=R2*S/p Calculezi.
Vacanta placuta !
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari