Răspuns :
900..................100%
x.........................30%
x= 30*900:100=270
270+900= 1170 lei
1170.................100%
x.........................25%
x= 1170*25:100= 292,5
1170 - 292,5 = 877,5 lei
x.........................30%
x= 30*900:100=270
270+900= 1170 lei
1170.................100%
x.........................25%
x= 1170*25:100= 292,5
1170 - 292,5 = 877,5 lei
Notez: o = valoarea obiectului
s₁= valoarea primei scumpiri
p₁= noul preţ
r₁ = valoarea primei reduceri
p₂= preţul final
o = 900 lei 1. s₁ = ? 30% din 900= _30··900_
s₁= 30% din o 100
p₁ = o+ s₁
r₁ = 25% din ( o+ s₁) = 270 lei
___________________
p₂ = ? lei 2. p₁ = ? 900+ 270= 1 170 lei
3. r₁ = ? 25% din 1 170= _25 1 170_
100
= _1 170_
4
= 292,5 lei
4. p₂ = ? 1 170- 292,5= 877,5 lei
s₁= valoarea primei scumpiri
p₁= noul preţ
r₁ = valoarea primei reduceri
p₂= preţul final
o = 900 lei 1. s₁ = ? 30% din 900= _30··900_
s₁= 30% din o 100
p₁ = o+ s₁
r₁ = 25% din ( o+ s₁) = 270 lei
___________________
p₂ = ? lei 2. p₁ = ? 900+ 270= 1 170 lei
3. r₁ = ? 25% din 1 170= _25 1 170_
100
= _1 170_
4
= 292,5 lei
4. p₂ = ? 1 170- 292,5= 877,5 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!