Victor are un depozit de alimentare .Mihai cumpărara pentru magazinul sau urmatoarele marfuri 200l de ulei a 36 li litrul si 200kg de zhar a 18 lei kilogramul .Pentru cheltuielile de transport si ambalaj,Mihai adauga la vanzarea 1/9 din pretul initial al fiecarui produs .Aflati
a/ care va fi pretul de vanzare al unui litru de ulei
b/ care va fi pretul de vanzare al unui kilogram de zahar
c/Care este diferenta dintre suma icasata de magazin si suma totala platita lui Victor?
200*36 =7200 lei ; 7200 *1/9 = 800 lei 200*18 =3600 lei ; 3600*1/9 =400 lei a) 800 :200 =4 lei 36+4 =40 lei litru ulei b)400:200 = 2 lei : 18 +2 =20 lei kg zahar c) (200*40 +200 *20 ) - (7200+3600 )=1200 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!