Răspuns :
4p + 6b = 36. b= p + 1. 4p + 6p + 6 = 36. 10 p = 30. p= 3. b = 4
36-6=30
30:10=3 lei costa un kg portocale
3+1=4 lei costa un kg banane
30:10=3 lei costa un kg portocale
3+1=4 lei costa un kg banane
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!