👤

A circular loop with the radius r=10cm is placed in a variable magnetic field: B(t)=0.1sin(400pt )(T). Calculate the maximum intensity of the electric current flowing through a resistance R=10 Ohm connected to that loop.

Răspuns :

S=π*r²
B=A*sinω*t
Ф=B*S*Asinω*t
e=-dФ/dt=-ω*A*S*cosω=-Emax*cosω*t
Emax=ω*A*S
Imax=Emax/R=ω*A*S/R
A are valoarea 0,1 T
ω=400*π rad/s
Se obtine Emax in V si Imax in Amperi.
Succes la medii mari!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari