👤

Pentru 4 kg de căpșuni și 3 kg de mere, o gospodina a plătit 30 de lei. Un kg de căpșuni este de 3 ori mai scump decât un kg de mere.
Cât costa un kg de căpșuni? Dar unul de mere?

Vă rog, am nevoie urgent!


Răspuns :

3mere=3m
4capsuni=4c
3×mere=un kg capsuni
rezulta 3m+4c=3m+12m=30
15m=30 m =2 si c=6
1 kg capsuni = 3 kg mere
3 x 4 + 3 =15 kg
30 lei : 15 kg =2 lei 1 kg de mere
2 x 3 =6 lei 1 kg de capsuni